Zdarzają się sytuacje podbramkowe – stłuczka, wypadek, poślizg albo zwykła, pozornie mała awaria, które uniemożliwiają kontynuowanie jazdy samochodem. Czasem samochód jest już zupełnie niezdatny do dalszej podróży, ponieważ albo nie jest w stanie, albo stanowiłoby to zbyt duże ryzyko. Co jest w tym wypadku bezpieczniejsze i lepsze – holowanie czy wezwanie pomocy drogowej i skorzystanie z autolawety?
Kiedy holowanie?
Wydawałoby się, że w holowaniu nie ma nic trudnego, oraz że nie powinno to sprawiać większych trudności. Okazuje się jednak, że istnieje wiele przeszkód – nie każdy kierowca ma w samochodzie linkę holowniczą, a taka musi być specjalnie przeznaczona właśnie do tej czynności oraz odpowiednio oznakowana. Ponadto w starszych modelach samochodów nie zawsze są zamontowane haki do holowania. Od 2000 roku właściwie wszystkie auta mają montowane zaczepy do holowania, zarówno z przodu, jak i tyłu samochodu, często jednak pojawiają się one w postaci wkręcanych haków.
Kupując używany samochód upewnij się, że poprzedni właściciel dołączył do niego także ten element wyposażenia!
Jeśli holowany pojazd może mieć uszkodzone zawieszenie, układ kierowniczy lub hamulcowy, holowanie go jest zabronione, ponieważ ryzyko jest zbyt wysokie. Kierujący nim może nie być w stanie wyhamować lub zakręcić. Ryzykowne jest holowanie również samochodów z automatyczną skrzynią biegów. Absolutnie nie wolno holować na autostradzie – niby wszyscy o tym wiedzą, a jednak każdy co najmniej kilka razy widział taką sytuację.
A kiedy autolaweta?
Holowanie jest ograniczone pewnymi warunkami, których niespełnianie może nie tylko skutkować przyznaniem mandatu, ale także stwarza ryzyko dla innych uczestników ruchu drogowego. W wielu przypadkach jest wręcz zabronione – wtedy konieczna jest pomoc lawety. Najlepszym wyjściem okazuje się autolaweta, ponieważ pozwala ona przewozić pojazdy i mieć nad nimi większą kontrolę. Zapewnia to większe bezpieczeństwo w czasie przejazdu a także zmniejsza ryzyko uszkodzenia pojazdy, takiego jak zarysowanie, wgniecenia czy obtłuczenia.
Podsumowanie
Warto oczywiście upewnić się, że przewoźnik, który oferuje wynajem autotransportera, posiada polisę na przewożenie pojazdów. Tylko w takim wypadku w razie powstania uszkodzeń w czasie przewozu kierowca może liczyć na pokrycie wartości szkód z polisy przewoźnika.