Choć dla wielu osób praca w branży TSL wydaje się być jedną z łatwiejszych na świecie, rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Co trudnego może być w przygotowywaniu dokumentów przewozu czy prowadzeniu pojazdów transportowych? Wszystko. Branża TSL odbiega daleko od stereotypowej firmy przewozowej, w której pracuje jeden kierowca i jeden magazynier. Branża TSL to wiele magazynów, ogromne przedsięwzięcie logistyczne i przede wszystkim setki, a nawet tysiące kilometrów tras pokonywanych każdego dnia. Praca w tak ciężkiej i rozbudowanej branży wymaga doskonałego przygotowania fizycznego i psychicznego i zdecydowanie nie jest polecana każdemu. Co warto wiedzieć o branży TSL zanim podejmiesz w niej pracę?

Czym jest branża TSL?

Branża TSL to w rozwinięciu połączenie transportu, spedycji i logistyki, a więc wszystkiego, co napędza i umożliwia dziś jakikolwiek handel. Do firm TSL zaliczymy więc wszelkie firmy kurierskie i transportowe, ale też wielkie przedsiębiorstwa zajmujące się transportem towarów na arenie międzynarodowej. Praca w branży TSL może być naprawdę satysfakcjonująca i owocna, o ile oczywiście wybrana firma posiada odpowiednie standardy pracy.

Profil dobrego pracownika

Wykształcenie to pierwsza rzecz, na jaką wiele osób zwraca uwagę podczas wypełniania własnego CV. W branży TSL wiedza wyciągnięta ze studiów jest oczywiście niezwykle ważna, jednak często nie najważniejsza. Choć na stanowiska specjalistów ds. logistyki, spedycji, czy transportu przyjmuje się zwykle osoby z wyższym wykształceniem i odpowiednim doświadczeniem na danym stanowisku, to właśnie to drugie ma przede wszystkim znaczenie i szansę zapewnienia ci odpowiedniego startu kariery. Pamiętaj, że każdy staż, każdy krok w stronę poprawy własnych predyspozycji do pracy to jeden dodatkowy punkt do ogólnej puli szans na karierę w TSL.

orange logistics katowice

 

Umiejętności praktyczne to to, na czym pracodawcom w branży TSL zależy najbardziej. Idealny pracownik będzie potrafił przede wszystkim dopasować się do stale zmieniających się warunków i sytuacji. W TSL nie można liczyć na stagnację i powtarzalność zadań – właściwie każdy dzień jest tu inny i każdy z nich może przynieść zupełnie niespodziewane rezultaty. Logistycy czy spedytorzy muszą być w stanie przewidzieć każdą ewentualność i zaprojektować przebieg całej operacji tak, by wszystko poszło zgodnie z planem nawet wtedy, gdy zaczyna od tego planu ewidentnie odchodzić.

Dobry pracownik firmy TSL to również pracownik elastyczny, zdolny do ciągłego uczenia się i gotów na podejmowanie nowych wyzwań. Umiejętność pracy pod presją, w wysokim stresie i przy bardzo ciasnych deadline’ach to coś, czego w spedycji czy logistyce nie może zabraknąć. Istotna przy tym jest również rzetelność, odpowiedzialność i komunikatywność pracownika – praca w spedycji to nieustanny kontakt z współpracownikami, partnerami i klientami.

Gdzie szukać informacji o branży TSL?

Znalezienie dobrej, solidnej firmy TSL wśród tak ogromnego rynku jest naprawdę trudne i dla osoby dopiero rozpoczynającej swoją przygodę ze spedycją, logistyką, czy transportem, zwyczajnie przytłaczające. Trudno bowiem ocenić wyłącznie na postawie własnego przeczucia i wiedzy teoretycznej zdobytej podczas studiów warunki pracy w danej firmie. To właśnie one, obok solidnie wykonywanej pracy, uczciwego podejścia do pracowników, dobrych relacji z kontrahentami, czy ogólnej organizacji pracy w firmie są wyznacznikiem dobrego podejścia pracodawcy do rynku. Gdzie znaleźć informacje o firmach TSL, które są warte uwagi?

W sieci istnieje dziś mnóstwo stron internetowych poświęconych branży TSL (np. Opinia-Spedycje.pl). Wśród nich znajdziemy nie tylko te przedstawiające suche informacje na temat samej branży czy jej konkretnych pionów, ale i przede wszystkim strony z opiniami na temat konkretnych firm publikowanymi przez pracowników, kontrahentów i wszystkich zainteresowanych działaniami wewnątrz branży. Stworzenie tego typu portali internetowych stało się dziś szansą na zaistnienie wielu firm na rynku i okazją, by w jak najlepszym świetle przedstawić swoje możliwości, osiągnięcia i ofertę. W dobie uzależnienia się człowieka od Internetu, pozytywny odbiór firmy przez czytelników wspomnianych portali może okazać się kartą przetargową w grze o miejsce wśród konkurencji. Wystarczy jedna zła opinia, by przekreślić szanse firmy na zdobycie kontrahenta. Dla ciebie opinie te to znak, czy z daną firmą warto w ogóle rozmawiać i czy praca w niej będzie dla ciebie pozytywnym krokiem w karierze.