Posiadanie auta i możliwość swobody komunikacyjnej to jedno. Owszem, wsiadając w samochód możemy dojechać gdziekolwiek chcemy. To o wiele wygodniejsze, niż jeżdżenie autobusem czy tramwajem lub pociągiem. A już na pewno bardziej komfortowe, niż chodzenie pieszo. O samochód trzeba jednak odpowiednio dbać. By służył nam wiele lat konieczne są różnego rodzaju przeglądy, a w razie choćby drobnej usterki – natychmiastowa pomoc mechanika. A to wszystko oczywiście kosztuje. Nie wspominając nawet o kosztach paliwa, bez którego raczej nigdzie nie dojedziemy.
Okresowa wymiana oleju w samochodzie, to jedna z absolutnych konieczności. Taki zabieg gwarantuje bowiem dłuższe użytkowanie pojazdu. Co więcej, chroni również przed niektórymi niespodziewanymi awariami. Nawet tymi poważniejszymi. Jeśli zależy nam więc na bezpieczeństwie każdej podróży, musimy pamiętać o tym, by w odpowiednim momencie zgłosić się do serwisu.

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie?

To zależy oczywiście od danego serwisu. Jedni wyceniają tę usługę drożej, inni taniej. W serwisach często najbardziej opłacalna jest wymiana oleju wraz z jego zakupem na miejscu. Wówczas zapłacimy ok. 35 złotych. Jeśli natomiast olej przywieziemy ze sobą, koszy usługi wzrasta do ok. 50 złotych.
Tak czy inaczej zakres usług podczas wymiany oleju rozpoczyna się tutaj od opróżnienia układu ze starego oleju przy pomocy korka spustowego. Następnie fachowcy wymieniają korek spustowy i odkręcają stary filtr. Przykręcają nowy z odpowiednią siłą i posmarowaną uszczelką. W dalszym etapie ma miejsce zalanie silnika odpowiednio dobranym olejem. Na koniec liczyć możemy również na podstawową kontrolę stanu samochodu – jego oświetlenia, jakości płynu hamulcowego i chłodniczego.

wymiana oleju

Kiedy należy wymienić olej w samochodzie?

Nie ma żadnej z góry ustalonej reguły, która mówiłaby o częstotliwości wymiany oleju. Należy robić to wówczas, gdy ten się po prostu zużyje. Przy czym nie należy jednak nadmiernie ufać producentom specyfiku. Niektórzy z nich twierdzą bowiem, że ich olej jest w stanie wytrzymać od 30 tysięcy do 50 tysięcy przejechanych przez nas kilometrów.
A takie widełki, to jednak lekka przesada. O wiele lepiej wymieniać olej mniej więcej co 20 tysięcy kilometrów lub po prostu raz na rok. Ci kierowcy, którzy swoje auto użytkują naprawdę intensywnie na wymianę oleju powinno decydować się jednak nieco częściej.

Czy warto wymieniać olej samodzielnie?

Chociaż wymiana oleju nie uważana jest za czynność zbyt skomplikowaną, to jednak przystępując do niej musimy mieć absolutną pewność, że znamy się na rzeczy. Poza tym, musimy mieć również odpowiednie warunki. Niezbędny jest w końcu garaż z kanałem, no i oczywiście narzędzia. Trzeba pamiętać też o tym, że starego oleju nie można po prostu wylać. Konieczne jest jego zutylizowanie, czyli dostarczenie na miejsce zbiórki komunalnych odpadów.

wymiana oleju
Jeśli więc jest się pewnym swoich umiejętności, dysponuje się czasem i odpowiednimi warunkami – nic nie stoi na przeszkodzie, by olej w samochodzie wymienić samodzielnie. Zaoszczędzimy w ten sposób pieniądze i będziemy mieć pewność, że olej faktycznie został wymieniony.
Kiedy jednak mamy wątpliwości, o wiele korzystniej znaleźć godny zaufania serwis i tam odstawić samochód. Koszty, które poniesiemy nie są aż tak wygórowane. Ceny rzędu 100 złotych za wymianę oleju, to czyste naciąganie klienta. Pamiętajmy o tym.