Silnik samochodu jest stale narażony na silne zabrudzenia spowodowane codziennym użytkowaniem. Wielu właścicieli samochodów uważa, że silników nie powinno się myć, ponieważ może to w łatwy sposób spowodować trwałe ich uszkodzenie. Jednak bardzo zanieczyszczony silnik, pokryty warstwą tłustych zanieczyszczeń jest narażony na przyleganie kurzu i zatrzymywanie wilgoci w osadach. Takie zabrudzenia mogą powodować korozje i utrudniać prawidłową diagnozę usterek samochodowych, np. wycieku oleju. Co robić w takiej sytuacji? Warto rozważyć wyczyszczenie silnika przy użyciu stworzonych w tym celu środków, np. płynu do mycia silnika.
Płyn do mycia silnika to środek do czyszczenia różnych rodzajów silników (motocykli, samochodów osobowych, dostawczych oraz maszyn budowlanych). W skuteczny sposób zmywa typowe zanieczyszczenia silników: oleje, smary, zabrudzenia olejopochodne oraz organiczne.
Płyny do mycia silników dostępne są w formie gotowych do użycia środków oraz jako skoncentrowane preparaty, które przed użyciem należy rozcieńczyć. W sprzedaży znajdziemy zarówno duże kilkulitrowe opakowania, jak i mniejsze środki do użytku domowego. Warto sprawdzić ofertę sklepów internetowych ponieważ decydując się na zakupy przez Internet w wygodny i szybki sposób możemy zamówić interesujące nas produkty w atrakcyjnych cenach.
W jaki sposób używać płynu do mycia silnika?
Duże znaczenie podczas czyszczenia silnika samochodowego ma jego temperatura. Silnik powinien być zimny. Nie zaleca się mycia tuż po skończonej jeździe, należy odczekać kilka-kilkanaście godzin. Zależnie od rodzaju środka jakiego używamy, należy go rozcieńczyć lub używać bezpośrednio. W przypadku czyszczenia silnika zaleca się rozpylenie płynu na zanieczyszczonej powierzchni i po odczekaniu czasu wskazanego przez producenta (maksymalnie kilka minut), obfite spłukanie wodą. Nie powinno się dopuszczać do wyschnięcia preparatu, ponieważ może on spowodować uszkodzenia czyszczonej powierzchni. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń poleca się użycie gąbki lub szczotki, w celu zwiększenia siły działania środka.
Ze względu na silne działanie płynów do mycia silnika poleca się przeprowadzenie testu działania preparatu w niewidocznym miejscu przed jego użyciem na całej zabrudzonej powierzchni. Podczas użytkowania warto korzystać z rękawiczek, w celu ochrony zdrowia. Po umyciu silnika – przed jazdą -zaleca się odczekanie do całkowitego wyschnięcia czyszczonej powierzchni.
Umyć samemu czy skorzystać z oferty myjni samochodowej?
Obecnie coraz więcej myjni proponuje usługę czyszczenia silnika samochodowego. Jednak zanim zdecydujemy się na udanie do konkretnego usługodawcy i powierzenie mu swojego samochodu, sprawdźmy czy bierze on odpowiedzialność za ewentualne uszkodzenia silnika. Samodzielne czyszczenie silnika samochodowego gwarantuje nam, że auto będzie w rękach jedynej osoby, której zależy na tym, by auto sprawnie działało przez wiele lat. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na własnoręczne czyszczenie.