W dzisiejszych czasach, znaczna większość samochodów posiada wbudowaną klimatyzację. Jest to udogodnienie, na które możemy liczyć stosunkowo od niedawna. Zalety klimatyzacji poprawiają komfort jazdy, dlatego znaczna większość kierowców jest w nią zaopatrzona. Jednak pomimo tego, nadal duża część kierowców nie korzysta z klimatyzacji w odpowiedni sposób.

Jak dbać o klimatyzację w aucie?

Właściwości klimatyzacji pozwalają na korzystanie z niej w każdej porze roku. Temperatura, dzięki popularnej ‘klimie’, może zostać obniżona, a powietrze nieco osuszone. Wysokość temperatury może zostać w pełni dopasowana do potrzeb pasażerów auta.
Dbanie o klimatyzację pozwoli nam korzystać z niej przez długi czas. Przede wszystkim, należy wiedzieć, że klimatyzacja nie służy nam jedyne w upalne dni. Jeśli decydujemy się na zakup samochodu z wbudowaną klimatyzacją – lub montujemy ją w naszym samochodzie – wtedy warto korzystać z niej przez cały rok. Klima może przydać się nie tylko podczas gorącego lata, by ochłodzić temperaturę auta. Poprzez jej działanie, możemy również ocieplić wnętrze auta w zimie oraz pozbyć się pary, która powstała na skutek mgły. Stosowanie klimy przez cały rok jest więc wskazane. Bezczynność takiego układu może doprowadzić do jego szybkiego zużycia się.
Podczas upalnych dni, trzeba pamiętać o otwarciu drzwi i okien samochodu. Następnym krokiem, jest włączenie klimatyzacji i dokładne schłodzenie wnętrza naszego samochodu.
Aby skutecznie i bezpiecznie korzystać z klimatyzacji, trzeba dostosować prędkość pracy dmuchawy do naszych potrzeb, pory roku i innych czynników. Dodatkowo, konieczna jest regularna wymiana osuszacza.
Ponadto, klimę należy włączyć jedyni wtedy, gdy okna auta są zamknięte. Korzystanie z klimatyzacji raz na tydzień, to optymalna ilość.

Serwisowanie klimatyzacji

klimatyzacja samochodowa

Profesjonalny serwis klimatyzacji samochodowej – TimeCar.

Obowiązkową czynnością każdego kierowcy, jest regularne serwisowanie swojego samochodu pod kątem klimatyzacji. Trzeba pamiętać o tym, że wadliwa klima może przysporzyć nam wielu kłopotów zdrowotnych. Poza tym, źle działająca, niedziałająca lub zepsuta klimatyzacja, może być również przyczyną uszkodzeń samochodu.
Wymiana klimatyzacji jest droga, dlatego każdy z nas musi koniecznie stosować się do wszystkich zasad dbania o klimatyzację. Serwisowanie powinno odbywać się co najmniej raz do roku.
W skład takich czynności, wchodzi również kontrola szczelności całego układu. Często, wadliwa klimatyzacja wymaga dokładnego oczyszczenia z bakterii i grzybów. Przewód klimy może się zapychać; nieużywana klimatyzacja, najczęściej jest do gruntownej naprawy lub do wymiany. Podczas gdy nie korzystamy z klimy dłużej niż 2 tygodnie – w przewodzie osadza się olej, mający za zadanie chłodzić. Po uruchomieniu klimatyzacji po dłuższym czasie nieużywania jej, sprężarka będzie działać nieprawidłowo.
Dodatkowo – konieczne jest regularne uzupełnianie tzw. czynnika roboczego. Abyśmy mogli dłużej cieszyć się z klimatyzacji, warto pamiętać również o wymianie filtrów kabinowych. Co pewien czas, filtry będą się zapychać, przez co możemy zostać narażeni na wdychanie trujących substancji. Często, zapchane filtry kabinowe są przyczyną nieprzyjemnego zapachu, jaki panuje w samochodzie.

Dbanie o klimatyzację w samochodzie, poprawia przede wszystkim komfort jazdy. Warto jednak dostrzec, jak bardzo komfort jazdy wpływa także na jej bezpieczeństwo. Pamiętajmy więc, o tym, by korzystać z serwisów przynajmniej raz w roku. Częstotliwość wizyt w sprawdzonym serwisie, zależy od stopnia użytkowania naszego auta. To, w jakim stopniu sami dbamy o klimatyzację w naszym aucie, przełoży się na ilość wizyt w serwisie.