Mimo że na funkcjonowanie samochodu składa się mnóstwo elementów, z praktyki wynika, że tylko niektóre z nich psują się i zużywają częściej, niż inne. Oczywiście są części, które eksploatacji ulegają niejako w sposób naturalny. Mowa o tarczach hamulcowych, wkładach filtrów, klockach czy świecach zapłonowych. Inne elementy, choć powinny charakteryzować się długą żywotnością, po czasie również wymagają wymiany. Szybka eksploatacja poszczególnych części samochodu wymusza na nas ich wymianę.

Nie ma w tym zasadzie nic dziwnego. Na niektóre zużycia mamy wpływ my sami – nasz styl jazdy i zachowanie na drodze. Jakie części samochodowe psują się więc najczęściej?

Części, które często ulegają awarii

Pierwszą kategorią części, która w samochodach psuje się najczęściej są elementy składowe należące do układu zawieszenia. Z ich szybką eksploatacją ma oczywiście związek fatalny stan polskich dróg i ich nawierzchni. Przy dynamicznej, sportowej jeździe tym bardziej narażamy auto. Szybkiej wymiany w takich warunkach na pewno wymagać będą poduszki zawieszenia silnika. Inne części tego obszaru, które bardzo często należy sprawdzać i w razie potrzeby demontować, to łączniki stabilizatorów, tuleje stalowo-gumowe czy odbojniki gumowe.

Kolejną grupą części, które w autach psują się bardzo często lub po prostu ulegają mniejszym czy większym awariom, są wszystkie wyroby elektroniczne. Chodzi oczywiście o przełączniki różnego rodzaju, cewki zapłonowe czy też mierniki przepływu powietrza. W samochodach, które wyposażone są w układ klimatyzacji, także on ulega częstym awariom. Przeważnie dzieje się tak na skutek niewiedzy użytkownika lub nieprzestrzegania kluczowych zaleceń producenta. I o ile wydaje się, że takowe nieprawidłowości nie mają wpływu na jazdę i nie wymagają natychmiastowej reakcji, lepiej jest działać zawczasu.

silnik samochodowy

Bywa też, że usterki, na które wskazują różnego rodzaju komunikaty w samochodzie (na tablicy przyrządów) są bardzo trudne do zlokalizowania i zidentyfikowania. Odprowadzone do stacji obsługi auto jest dokładnie sprawdzane. Wszystko po to, by po kontroli stwierdzić czy są to wyłącznie przejściowe błędy. A takie można łatwo skasować – wystarczy użyć oprogramowania serwisowego.

Wniosek? Nie wszystko co wydaje nam się usterką czy awarią, rzeczywiście nią jest. By jednak stwierdzić z pełną odpowiedzialnością z czym mamy do czynienia, wymagana jest opinia specjalisty.
A co jeśli ten uzna, że wymiana poszczególnej części jest jednak konieczna?

Gdzie kupić nowe części do naszego samochodu?

Niezależnie od tego, który element w naszym aucie ulegnie awarii, musimy przemyśleć, gdzie kupimy nowe części. Takowe najlepiej oczywiście kupować wyłącznie w sprawdzonych źródłach. Na przykład za pośrednictwem wyspecjalizowanej w branży firmy. W Krakowie działa Auto PU, przedsiębiorstwo dystrybuujące najwyższej jakości części oryginalne i zamienniki do samochodów marki VW, Skoda, Seat, Audi.

Korzystając z usług takiej firmy, mamy pewność, że wymiana zużytych części nie tylko przebiegnie sprawnie, ale i skutecznie. Kupowanie kolejnych używanych części grozi przecież nie tylko wielką pomyłką, ale i próbą oszukania nas. Niesprawdzone źródła, choć gwarantujące często niższe ceny, nie są rozwiązaniem. W sytuacji, w której naszej auto uległo awarii, a my zmuszeni jesteśmy kupić nową część, omijajmy więc propozycje odkupienia za małe pieniądze elementów oferowanych w Internecie.