Obecnie, alternator znajduje się w każdym samochodzie. Jest to prądnica prądu przemiennego, którego rolą jest ładowanie akumulatora. Przekazuje on energię elektryczną do układu, przez co samochód jest napędzany. Rolą alternatora jest również sterowanie układem wentylacji i wspomaganie kierownicy.


Samochód, w którym praktycznie wszystko jest sterowane elektrycznie, musi mieć ciągle sprawny alternator. W przypadku wystąpienia problemów, nie możemy prowadzić samochodu. Biorąc pod uwagę istotną rolę, jaką pełni alternator, jego naprawa musi zostać przeprowadzona natychmiastowo.

Wymiana alternatora na nowy jest o wiele droższa, niż jego naprawa. Nie należy zatem eliminować problemu, jakim jest usterka w jednej z części alternatora. Gdy zauważymy niepokojące objawy, natychmiast musimy udać się do serwisu w celu wykonania przeglądu, rozmontowania i naprawienia alternatora.

Jakie są objawy uszkodzonego alternatora?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje usterek, jakie występują w alternatorach. Są to usterki mechaniczne i elektryczne.

  • Każda nieprawidłowość, jaka występuje w pracy alternatora, jest od razu widoczna. O problemie informuje nas bowiem czerwona lampka, obok której jest symbol akumulatora. Problem pojawia się wtedy, gdy lampka nie świeci lub miga, po uruchomieniu zapłonu. Poza tym, lampka nie powinna się świecić przy pracy silnika. Jeśli jednak tak jest – mamy problem z alternatorem.
  • W przypadku, gdy pojawił się problem z ładowaniem, naszym zadaniem jest dokładne sprawdzenie paska klinowego. Jego zerwanie doprowadza do braku ładowania. Z kolei poluzowanie paska powoduje niewystarczające napięcie, jakie powstaje przy procesie ładowania.
  • Bardzo znaną usterką, jaka może powstać w alternatorze, jest zużycie się szczotek. Jeśli po uruchomieniu zapłonu lampka będzie się dość słabo świecić, możemy mieć pewność, że przyczyną są zużyte szczotki. Wymiana szczotek jest dość prostą czynnością w starszych modelach alternatorów. Nowe konstrukcje posiadają wbudowane szczotki w obudowę. W takim przypadku, wymianę szczotek należy zlecić specjaliście.
  • Uszkodzenie regulatora napięcia, jest jedną z częściej pojawiających się usterek w alternatorze. Zadaniem regulatora napięcia jest utrzymanie stałego napięcia podczas ładowania. Jeśli regulator jest uszkodzony, następstwem jest bardzo niskie napięcie. To z kolei wpływa negatywnie na ładowanie akumulatora – stopień napięcia jest zbyt niski i powoduje niedoładowanie. Usterka taka objawia się powstawaniem problemów z układem rozruchu. Pominięcie uszkodzenia regulatora napięcia, może doprowadzić do zniszczenia się baterii w szybkim czasie.
  • Problemy z łożyskiem można rozpoznać najłatwiej. W przypadku ich uszkodzenia, można zauważyć bardzo głośną pracę, zwłaszcza przy szybszej jeździe. Przyspieszając pojazd, za każdym razem będziemy mieli do czynienia z coraz większym hałasem. Wymianą lub naprawą łożysk może zająć się każdy mechanik.

Jak zapobiec uszkodzeniom alternatora?

Alternator, jako główny element napędzający pojazd, składa się z wielu elementów. Niektóre z nich mogą się psuć częściej, inne rzadziej. Za każdym razem, możemy rozpoznać usterkę, jednak w wielu przypadkach nie od razu. Za konkretny typ usterek odpowiadają inne objawy. Jeśli więc zauważymy, że nasza kontrolka nie świeci się, miga lub jest zapalona, mimo iż nie powinna być – jest to oznaka wystąpienia problemów. To samo tyczy się wolniejszej jazdy, hałasu podczas uruchomienia zapłonu i szybkiego rozładowania się akumulatora.

Silnik samochodowy BMW

Naprawa alternatora w niektórych silnikach jest na tyle skomplikowana, e mogą wykonać ją tylko profesjonalni mechanicy posiadający wieloletnie doświadczenie.

Niektóre elementy wchodzące w skład alternatora, bardzo szybko się zużywają. Nie da się stale zapobiec niszczeniu się lub zużywaniu konkretnych części. Dużo może nam pomóc dbanie o samochód oraz szybkie reagowanie na powyższe problemy. Jeśli zauważymy jakąkolwiek z wymienionych usterek, musimy natychmiast oddać auto do serwisu. Części alternatora, jeśli są zepsute czy przepalone, mogą negatywnie wpływać na całą pracę samochodu.

W przypadku wystąpienia problemów, najlepszą opcją jest skorzystanie z usług serwisu. Rola, jaką pełni alternator, ma wpływ na działanie całego samochodu. Nie we wszystkich typach usterek, będziemy w stanie poradzić sobie sami. Wymontowanie alternatora jest często problematyczne, ze względu na różny typ budowy. Warto więc znać objawy uszkodzonych części układu, by móc jak najszybciej zareagować.


Artykuł powstał dzięki współpracy z serwisem motoryzacyjnymhttp://www.alternator-rozrusznik.pl/.