Zazwyczaj oklejanie szyby samochodu jest kojarzone z działaniami mającymi na celu zmianę lub poprawę ogólnego wyglądu. Warto jednak pamiętać, że może to przynieść również wiele innych dodatkowych korzyści. Co warto wiedzieć o przyciemnianiu szyb? Kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie?

Jakie korzyści przynosi oklejanie szyb?

Oklejanie szyb folią przyciemniającą gwarantuje zabezpieczenie skóry osób, które przebywają w kabinie blokując szkodliwie działające promieniowanie UV. Co więcej, również samo kierowanie pojazdem posiadającym lekko przyciemnione szyby sprawia, że znacznie zmniejsza się ryzyko oślepienia zarówno światłem słońca jak i światłami reflektorów samochodów jadących znad przeciwka.

Zdecydowanie się na przyciemnienie szyb da również pozytywne efekty, które będą odczuwalne zwłaszcza w lecie, gdyż dzięki zmniejszeniu przepuszczalności światła w samochodzie będzie panowała niższa temperatura, a wnętrze nie będzie nagrzewało się tak szybko. Także w kwestiach bezpieczeństwa folia przyciemniająca zakładana na szyby sprawi, że w przypadku kolizji czy też wypadku odłamki szkła nie wpadną do kabiny pojazdu, a sama szyba zostanie wzmocniona.

Ponadto ciemniejsze szyby zapewniają, że w samochodzie panuje lepsza atmosfera, czujemy wyższy poziom prywatności i dyskrecji przy okazji również minimalizujemy ryzyko włamania. Zapewnia nam to fakt, że osoby zewnątrz nie widzą co znajduje się w środku pojazdu, więc automatycznie tracą zainteresowanie ewentualnym rabunkiem. Ciemniejsze szyby sprawdzą się zarówno w okresie letnim jak i zimowym gdy śnieg bardzo często nieprzyjemnie oślepia kierowcę zmniejszając jego koncentracyjnym czy szybkości reakcji.

Jak przebiega przyciemnianie szyb folią?

Przyciemnianie szyb przy wykorzystaniu nowoczesnej folii wiąże się z kosztami wysokości od 200 do 700 zł. Koszty jakie będziemy musieli ponieść chcąc okleić szyby naszego pojazdu są związane przede wszystkim z jego rodzajem czy wielkością powierzchni jakie planujemy okleić.

przyciemnianie szyby

Obecnie można wybierać spośród wielu ofert przedsiębiorstw, które świadczą takie usługi, jednak należy pamiętać, że wybór tańszych świadczeń może wiązać się ze zdecydowanie niższą jakością. Wówczas często zdarza się, że folia blaknie, zmienia kolor dając efekt odwrotny od oczekiwanego. Lepiej zdecydować się na usługi przedsiębiorcy, który posiada pewne doświadczenie w tej kwestii w związku z tym będziemy mieli pewność, że folia będzie doskonale sprawdzała się na naszym pojeździe i zapewni nam ochronę, a jednocześnie pozytywnie wpłynie na estetykę naszego samochodu.

Istotne jest także by przed podjęciem decyzji o przyciemnianie szyb zapoznać się z przepisami prawnymi regulującymi ten aspekt. Kodeks drogowy zawiera informacje o tym, że każdy pojazd uczestniczący w ruchu powinien być zbudowany, wyposażony i utrzymany tak aby zapewniał wystarczające pole widzenia kierowcy oraz łatwe i wygodne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji oraz oświetlenia drogi przy jednoczesnej możliwości obserwowania sytuacji na jezdni.

Oznacza to, że każdy kierowca musi mieć zapewnione zakres widzenia w 180º. W związku z tym szyby przednie boczne oraz czołowe nie mogą zostać za mocno przyciemnione, a ich współczynnik przepuszczalności musi wynosić 70%. W takim przypadku warto zdecydować się na zastosowanie w folii, która przyciemnia szyby do 30% jednak należy pamiętać również o tym, że niektóre samochody mają już w swoim standardzie określony stopień przyciemnienia szyb.

Dlatego podjęcie decyzji o nałożeniu folii przyciemniającej należy dokładnie przemyśleć ów działanie tak aby w trakcie użytkowania pojazdu nie mieć problemów prawnych. Szyby tylne mogą zostać przyciemniane w zależności od naszego gustu dlatego możemy zdecydować się na dowolny stopień przyciemnienia tak aby był on dla nas odpowiedni i spełniał wasze oczekiwania.

Chcąc zastosować folię do oklejenie szyb w naszym aucie warto przemyśleć opcję zastosowania folii bezbarwnej. Będzie to dobra alternatywa dla osób, które decydują się na założenie folii głównie ze względu na zabezpieczenie samochodu przed włamaniem. Dodatkowo bezbarwna folia zabezpieczy szybę przed rozbiciem się na kawałki na przykład w momencie kolizji bądź wypadku drogowego. Wówczas nawet gdy nastąpi pęknięcie szyby nie rozpadnie się ona i nie wpadnie do wnętrza kabiny.