Prawo jazdy CE jest niezbędne do podjęcia się owej pracy. Osoba, która chce w przyszłości pełnić funkcję zawodowego kierowcy tira, powinna najpierw zapoznać się ze wszystkimi wymogami, jakie trzeba spełnić aplikując do tego typu pracy. Najważniejsze jest posiadanie prawa jazdy kategorii B. owo prawo jazdy jest podstawowym i najczęstszym typem prawa jazdy, jakie posiada wielu ludzi. Żeby je zdobyć, trzeba ukończyć tylko 18 lat. Prawo jazdy C i E możemy zacząć wyrabiać dopiero po ukończeniu 21. roku życia. Jest to konieczne, ponieważ żeby prowadzić samochód ciężarowy, który niekiedy jest pojazdem niebezpiecznym, należy osiągnąć wyższy wiek. Kierowca prowadzący tira ma na swoich barkach wielką odpowiedzialność – za sam pojazd, który najczęściej należy do firmy, niekiedy za towary, które przewozi oraz za wykonanie usługi (dostarczenie towaru do klienta) w odpowiednim czasie.

Praca w Anglii – jak ją dostać?

Kierowca c+eWiele jest ofert pracy jako kierowca CE w Anglii. Jest to bardzo popularna forma zatrudnienia. Nierzadko należy również do jednej z najbardziej atrakcyjnych. Obowiązki takiego kierowcy to zwykle dystrybucja towarów z tak zwanej bazy, czyli najczęściej z magazynu, rozwożenie towaru w odpowiednie miejsca. wszystko Jednak zależy, jaki jest to typ zatrudnienia. Jeżeli będziemy pracować jako kierowcy – dostawcy w rodzinnej firmie z meblami, będziemy załadowywać potrzebne meble, następnie przewozić i dostarczać w odpowiednie miejsce do klienta i pomagać z rozładunkiem. Inny typ pracy kierowcy CE w Anglii będzie zajmował się dystrybucją towarów spożywczych i innych, a następnie dostarczał je do wielu supermarketów w kraju i za granicą.

Co jest najważniejsze w takiej pracy?

Najważniejsze w takiej pracy jest przyzwyczajenie się do jeżdżenia po lewej stronie jezdni. Jest to trudne dla osoby, która jeździła tirem wyłącznie w Polsce lub gdzie indziej. Warto o tym wiedzieć, ponieważ czasami może być to zaskoczeniem. Ponadto, jeżeli chodzi o samego kierowcę, powinien on posiadać odpowiednie kwalifikacje i wykształcenie tym kierunku. Poza tym, niekiedy wymagane jest odpowiednio długie doświadczenie z pracy jako kierowca CE. Jest to dość często poruszane przy rozmowie kwalifikacyjnej. Doświadczenie bowiem nierzadko przekłada się na jakość wykonywanej pracy. Ważne jest także to, by ów kierowca posiadał umiejętność szybkiego orientowania się w terenie. Dodatkowym atutem będzie częściowa chociażby znajomość terenu.

Zalety i wady pracy zawodowego kierowcy tira

Jedną z podstawowych zalet pracy kierowcy CE może być możliwość odwiedzania różnych, pięknych miejsc w celach zawodowych. Można bowiem zobaczyć różne widoki i krajobrazy, z którymi wcześniej nie mieliśmy styczności. Praca kierowcy CE jest też bardzo dobrze płatna. Natomiast wadą tej pracy jest to, że musimy przebywać mnóstwo godzin, a czasami dni poza domem. Ponadto, ciąży na nas ogromna odpowiedzialność zarówno za firmowy pojazd, jak i niekiedy za towar, który wieziemy.

 


Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistą w zakresie pośredniczenia w znajdowaniu zagranicznych kontraktów.