Tachograf to urządzenie pomiarowe, zapisuje on drogę, jaką przejechał w danym momencie pojazd. Dodatkowo, każda czynność i prędkość pojazdu w konkretnej chwili, zostaje zarejestrowana. Dodatkowo tachograf jest w stanie określić, kiedy kierowca odpoczywał, a kiedy rzeczywiście prowadził pojazd. Jest to więc urządzenie, które może nam dostarczyć mnóstwo różnych informacji. Tachograf jest niezbędny w wielu przypadkach pojazdów. Warto jednak wiedzieć, że urządzenie tego typu nie musi być instalowane w każdym samochodzie. W Unii Europejskiej obowiązuje nakaz posiadania tachografu w każdym pojeździe ciężarowym czy w autokarach. Nakaz ten ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Dzięki takiemu urządzeniu możliwe jest kontrolowanie limitu pracy wykonywanej przez kierowcę.

Jak działa i jakie ma funkcje tachograf?

Tachograf, jako urządzenie pomiarowe, ma za zadanie w pewien sposób ‘’zbierać’’ informacje o aktywności pojazdu w trakcie jazdy oraz w spoczynku. Urządzenie to stworzone zostało do zapisywania wszelkich zmianach, jakie dokonywane są przez kierowcę. Zamontowanie tachografu jest konieczne w przypadku wielkogabarytowych samochodów. Funkcje tachografu pozwalają nam na rozpoznanie, kiedy kierowca pozostawał na trasie, a kiedy w spoczynku. Dodatkowo, na urządzeniu rejestrowane są wszelkie zmiany i czynności, jakich dokonuje kierowca. Wszystko to służy bezpieczeństwu na drogach, zwłaszcza na autostradach. Samochody ciężarowe lub dostawcze często bowiem mogą stanowić zagrożenie, gdy ich wyposażenie i zabezpieczenie nie jest odpowiednie.

Czemu istnieje konieczność posiadania tego urządzenia?

Warto najpierw wyszczególnić pojazdy, które koniecznie muszą mieć zamontowany tachograf. Są to przede wszystkim wszystkie samochody ciężarowe i dostawcze. Ze względu na wzmożony ruch na ulicach i autostradach, istnieje ryzyko spowodowania wypadku. Samochody ciężarowe są duże i ciężkie, dlatego też mogą one stanowić większe zagrożenie niż zwykłe pojazdy. Dlatego konieczne jest montowanie odpowiednich tachografów w tirach, autokarach i tego typu pojazdach.

Urządzenie dodatkowo musi być dobrane pod względem jakości – niektóre tachografy mogą zawodzić. Konieczność posiadania tachografu podyktowana jest bezpieczeństwem na drogach. Urządzenie pomiarowe, którym jest tachograf pokazuje dokładne dane, dzięki czemu możliwe jest kontrolowanie jazdy.

Polecane serwisy tachografów

Kajtech

Polecany serwis tachografów cyfrowych. Firma działa na mocy zezwolenia Głównego Prezesa Urzędu i Miar w Warszawie. Dla tej firmy zadowolenie klienta jest sprawą najważniejszą. Pracownicy dokładają wszelkich starań, aby zamówienia były realizowane błyskawicznie, a oferowane towary były najwyższej jakości. W sklepie dostaniemy m.in. program do rozliczania czasu pracy kierowcy, alkomaty, czytniki tachografów czy nawet elementy potrzebne do zabezpieczania ładunku. Zaangażowani fachowcy chętnie udzielą porady i pomocy w razie konieczności naprawy i serwisu. Współpraca z tym sklepem i serwisem tachografów to prawdziwa przyjemność. To z pewnością stabilna, zaufana, wygodna i prężnie rozwijającą się firma, której nadrzędnym celem działalności jest zadowolenie klienta.

tachograf

W sklepie sklep.kajtech.pl można nabyć program do rozliczania czasu pracy kierowców.

Tacho Serwis

To firma Usługowo Handlowa powstała w 2009 roku lecz właściciel firmy, jednak doświadczenie pracowników sięga jeszcze dalej. serwis może pochwalić się sporą wiedzą i doświadczeniem. Potwierdzeniem tego są ukończone szkolenia oraz nabyte uprawnienia do obsługi i napraw tachografów wszystkich typów. Od roku 2014 Tacho Serwis samodzielnie prowadzi usługi w zakresie tachografów cyfrowych uzyskując 2015 roku status Autoryzowanego Partnera Serwisowego firmy VDO. Dalsze lata to sukcesywny rozwój firmy między innymi poprzez rozszerzenie działalności w takich dzianinach jak właśnie montaż i serwis systemów GPS, czy też ogrzewań postojowych.

Tranghand

Firma posiada nowoczesne zaplecze techniczno-handlowe, gdzie prowadzone są specjalistyczne usługi z zakresu obsługi technicznej samochodów ciężarowych i autobusów. Tranghand jest autoryzowanym partnerem takich koncernów jak BPW Polska i SAF Holland Polska. Firma wykonuje przeglądy i naprawy gwarancyjne zawieszeń i osi BPW oraz SAF w naczepach i przyczepach. Firma należy do Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych oraz Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji.

Frost Truck Serwis

Firma, w której możliwe jest wykonanie w maksymalnie krótkim czasie potencjalnie największej ilości napraw. Ponad dwudziestoletnie doświadczenie w obsłudze branży TSL oraz fachowe szkolenia tamtejszych mechaników decydują o wysokim profesjonalizmie usług i kompleksowym podejściu do każdego klienta. Aktualnie oprócz serwisu agregatów chłodniczych marki Thermo King klienci mogą wykonać również przeglądy rejestracyjne, wszelkiego typu naprawy podwozi Schmitz Cargobull, hamulców czy tachografów cyfrowych. Stacja dysponuje również monitorowanym parkingiem na 70 zestawów.