Liczba wypadków z roku na rok rośnie. Jest to spowodowane głównie coraz większą ilością poruszających się po drogach samochodów, co sprzyja tego typu zdarzeniom. Takie sytuacje sprawiają również, że nawierzchni drogi zostaje zabrudzona lub zniszczona. W takim przypadku niezbędne jest jej posprzątanie, tak aby zabrudzenia nie wpływały na bezpieczeństwo na drodze. W tym celu najczęściej niezbędne jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm, zajmujących się świadczeniem usług w zakresie specjalistycznego sprzątania. Problematyczne może wydawać się natomiast to, kto powinien ponosić wszelkie koszty dotyczące sprzątania miejsca, w którym doszło do wypadku. Często taka usługa jest dość czasochłonna i kosztowna, dlatego odpowiednie wyznaczenie osoby odpowiedzialnej finansowano za to, jest tak istotne.

Jak wygląda profesjonalne sprzątanie po wypadku?

Dokładne posprzątanie drogi i jej otoczenia po wypadku to bardzo ważna sprawa i często to właśnie od tej czynności zależy bezpieczeństwo innych uczestników ruchu przejeżdżających przez dane miejsce. Zadaniem tym zajmują się jedynie profesjonalne firmy specjalizujące się w tego typu usługach, które posiadają odpowiedni sprzęt i zespół wyszkolonych pracowników, którzy doskonale wiedzą, jakich środków i metod użyć, aby pozbyć się wszelkich zabrudzeń po wypadku. Sprzątanie po wypadku W swojej pracy najczęściej stosują oni różnego rodzaju środki chemiczne pozwalające na zneutralizowanie paliwa, oleju, i innych substancji wydobywających się ze zniszczonego pojazdu, a także śladów biologicznych takich jak krew, płyny ustrojowe tkanki itd.

Gdy miejsce wypadku zostało skażone różnymi biologicznymi zabrudzeniami, sprzątania nie powinny podejmować się osoby niedoświadczone.

Istnieje wówczas spore ryzyko, że miejsce wypadku zostało poważnie skażone różnymi patogenami takimi jak bakterie, grzyby czy nawet wirusy, z którymi kontakt mogły mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie ludzi. Z tego powodu sprzątanie miejsca wypadku powinno być powierzone wyłącznie profesjonalistom, którzy wiedzą jak pozbyć się zagrożenia w skuteczny i bezpieczny dla siebie oraz innych ludzi sposób.

Kto ponosi koszty związane ze sprzątaniem po wypadku?

Gdy dochodzi do wypadku, nawierzchnia drogi zostaje najczęściej mocno zabrudzona różnymi płynami wyciekającymi z pojazdu lub także śladami biologicznymi. Oprócz tego nawierzchnia i pobliskie otoczenie może także zostać poważnie uszkodzone. W takiej sytuacji niezbędna jest naprawa drogi i pozbycie się wszelkich zabrudzeń mogących wpływać na bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu. Głównym podmiotem odpowiedzialnym za utrzymanie dróg jest zarządca danej drogi. Jednak w sytuacji gdy doszło do wypadku, nie można obarczać go odpowiedzialnością. Jeśli skutkiem tego zdarzenia było uszkodzenie nawierzchni drogi lub jej zanieczyszczenie, to osobą odpowiedzialną za to jest kierowca, który spowodował dany wypadek. Z tego powodu wszelkie konsekwencje tego zdarzenia, w tym sprzątania po wypadku, ponosi właśnie on, a dokładniej ubezpieczyciel, z którego usług korzysta dany kierowca. W praktyce czasem wygląda to jednak inaczej, ponieważ zdarza się, że ubezpieczalnie nie chcą płacić za koszty związane ze sprzątaniem i naprawą nawierzchni jezdni, usprawiedliwiając to np. złym jej stanem itp.

Jakie niebezpieczeństwo może nieść niewłaściwe posprzątanie po wypadku?

W sytuacji gdy miejsce wypadku nie zostanie posprzątanie lub zostanie to wykonane w niedokładny i nieprawidłowy sposób, to może to nieść za sobą poważne zagrożenie. Po pierwsze różnego rodzaju oleje, paliwo, płyn chłodniczy i inne płyny wyciekające z uszkodzonego pojazdu mogą doprowadzić do wpadnięcia w poślizg innego pojazdu, przez co kolejny wypadek jest tylko kwestia czasu. Z tego powodu tak ważne jest usunięcie wszelkich tego typu śladów z nawierzchni drogi, aby zlikwidować ryzyko tego typu zdarzenia. Sprzątanie po wypadku Kolejną ważną kwestią jest to, że gdy podczas wypadku ucierpiała poważnie jakaś osoba, lub nawet wypadek ten był śmiertelny, to na miejscu zdarzenia mogą się znajdować różnego rodzaju ślady biologiczne np. krew, płyny ustrojowe, tkanki itd., które są siedliskiem wielu bakterii, wirusów i innych patogenów. Z tego względu tak zanieczyszczone miejsce musi być odpowiednio oczyszczone przy pomocy specjalistycznych środków chemicznych i metod dezynfekcji.