Poruszanie się starym samochodem wśród tylu pięknych, nowoczesnych pojazdów może być prawdziwym wyzwaniem zarówno dla portfela, jak i psychiki kierowcy. Nie każdy musi oczywiście posiadać nowiutkie auto prosto z salonu, jednak wątpliwości nie ulega jeden fakt – wiele starych samochodów to pojazdy nieprzystosowane do dzisiejszych warunków i wymagań kierowców. Zakup nowego samochodu rodzi jednak bardzo problematyczne pytanie – co zrobić ze starym samochodem? Na odpowiedniego kupca można czekać miesiącami, ale zezłomowanie wydaje się być zbyt ostatecznym, radykalnym krokiem. Na co postawić? Która opcja jest korzystniejsza z punktu widzenia sprzedającego?

Sprzedaż starego samochodu

Znalezienie osoby, która przygarnie pod swoją opiekę stary samochód i zajmie się jego renowacją to dla wielu osób pasjonujących się motoryzacją prawdziwe marzenie. Nie każdy stary samochód posiada dziś wartość kolekcjonerską, jednak oddanie niektórych modeli na szrot wydaje się być ciosem dla historii motoryzacji. Sprzedaż ma jeszcze jedną, wyraźną w oczach właścicieli starych samochodów zaletę – możliwość uzyskania wyższej stawki, na którą złomowisko nigdy by się nie zgodziło. To może kusić, zwłaszcza gdy w perspektywie pojawia się konieczność zakupu nowego samochodu. Czy jednak sprzedaż to faktycznie rozwiązanie bez wad?

Niekoniecznie. Osób interesujących się odkupieniem starych samochodów jest dziś coraz mniej. Poza wspomnianymi wcześniej kolekcjonerami wybranych modeli historycznych i być może młodymi kierowcami, którzy nie chcą zniszczyć nowiutkiego auta podczas pierwszych lat jazdy, zapotrzebowanie na stare samochody maleje z roku na rok. Ograniczenia dotyczące emisji spalin również nie przemawiają na korzyść starych aut. Finalnie wystawione na portalu aukcyjnym auto może stać u swojego właściciela przez kilka lat i nawet ponawianie ofert oraz obniżanie ceny nie przywoła klienta. Czy ktokolwiek ma dziś czas i miejsce na garażowanie niechcianego, nieużywanego samochodu i oczekiwanie na gotówkę, która może nie pojawić się nawet przez kilka lat?

Złomowanie starych samochodów

Rozwiązanie to jest widziane przez wielu jako droga ostateczna – rozpaczliwe poszukiwanie gotówki za nieużywany samochód, którego nikt zdaje się nie chcieć. Warto jednak zastanowić się chwilę i zdjąć z tematu złomowania samochodów tę krzywdzącą opinię. W końcu szroty samochodowe to nie samo zło, a wręcz przeciwnie – szansa, by stary samochód zyskał nowe życie w innej postaci.

stare auto

Oddając na złom stary samochód w dobrym stanie można liczyć na sprawiedliwą oraz dobrą zapłatę. Pracownicy złomowiska prawdopodobnie zdemontują pojazd oraz sprzedadzą większość części.

Oddanie samochodu na złomowisko przynosi zyski, jeśli jest zrobione prawidłowo – owszem, pieniądze nie są tu tak duże jak za sprzedaż osobie prywatnej, jednak warto pamiętać o tym co tak naprawdę wchodzi w skład złomowania samochodu. Pierwszą i chyba najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że sprzedający otrzymuje za samochód gotówkę „od ręki”. Miejsce, które będzie złomowało samochód może odebrać go z wyznaczonego punktu często bez dodatkowej opłaty i zająć się całym procesem bez angażowania byłego właściciela. Dobre złomowisko spisze umowę przejęcia samochodu, wyliczy uczciwą stawkę za oddawany pojazd i przede wszystkim pozostawi właściciela pojazdu bez kłopotu poszukiwania kupca. Należy pamiętać, że złomując samochody nie można wykręcać z nich samodzielnie kluczowych części pojazdu – działanie to nie tylko znacząco obniża wartość samochodu (i wcale nie przynosi większych zysków jeśli części zostaną sprzedane na złomie osobno), ale i może być karane!

Złomować, czy sprzedawać – odwieczne pytanie właścicieli samochodów, które trudno rozsądnie rozwiązać. Zwolennicy każdej ze stron mają swoje racje, a głównym czynnikiem decydującym zdaje się być czas, w jakim wypłacona zostanie gotówka za samochód. Ci, którzy mają cierpliwość i są gotowi czekać na kupca być może znajdą lepszą ofertę, niż ta oferowana przez złomowisko. Jeśli jednak samochód faktycznie nie nadaje się do użytku, czy warto ryzykować sprzedawanie go komuś innemu?


Zastanawiasz się nad zezłomowaniem samochodu? Koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy DWCAR: www.zlomowaniepawlak.pl