Obecnie, bardzo modne jest ozdabianie tirów i poddawanie ich różnym rodzajom tuningu. ‘Podrasowanie’ swojego samochodu jest dość znanym zabiegiem, który pozwala nam na dopasowanie naszego samochodu do naszego stylu.

Kierowcy tirów, którzy codzienni jeżdżą tirami w mniej lub bardziej odległe trasy, często postanawiają dodać pewne elementy do swojego samochodu, które maja pełnić funkcję ozdobną.

Trzeba dodać, że tiry służą przede wszystkim do pracy. To dlatego, największy nacisk kładzie się na ich jakość i wytrzymałość. Ich zadania znane są każdemu, przez co sama nazwa TIR lub ciężarówka, kojarzą nam się z potężnymi pojazdami, którymi rozwożone są różne towary w odległe miejsca.

Tuning tirów jest pewną formą urozmaicenia swojej pracy. Spędzając długie godziny, dni lub nawet całe tygodnie w trasie, o wiele przyjemniej jest jeździć samochodem, który jest odpowiednio podrasowany. Dobrze wyglądający samochód stanowi lepsze i bardziej wygodne miejsce pracy, do którego chętniej się wraca.

Jak można wizualnie zmodyfikować ciężarówkę?

Wiele jest sposobów, które umożliwiają nam w ciekawy i nietypowy sposób dokonać tuningu naszego tira. Dziś kierowcy wykorzystują wiele różnych metod na to, by dodać ciekawszego wyglądu swoim samochodom. Każdy z nas na pewno wiele razy miał okazję zobaczyć szczególnie podrasowanego tira.

Niektórzy kierowcy montują na górze samochodu lampy na całej długości. Dzięki temu tir jest lepiej widoczny i – co trzeba przyznać – robi ogromne wrażenie.

Najpopularniejsze sposoby na zwiększenie atrakcyjności każdego tira, to między innymi:

  • Nanoszenie grafik na maskę oraz na naczepy,
  • Orurowanie,
  • Stosowanie naklejek na dowolnej powierzchni samochodu,
  • Dodatkowe oświetlenie i lampy,
  • Specjalne tabliczki (np. z imieniem kierowcy),
  • Flagi, szaliki i inne ozdoby w kabinie, które widać zewnątrz,
  • Syreny,
  • Maskotki.

Kolorowe i szczególnie ciekawe tiry zwracają uwagę przechodniów oraz klientów, co może budzić pozytywne skojarzenia z konkretną firmą dostawczą. Ozdobiony tir wygląda przede wszystkim atrakcyjnie dla wszystkich, którzy go mijają.

Bardziej profesjonalnym rodzajem tuningu, jest lakierowanie samochodu i zastosowanie metody aerografu. Coraz częściej bowiem można spotkać gładkie, wręcz świecące się i błyszczące tiry. Jest to pewna forma ozdoby, która zwraca większą uwagę ze względu na efekt.

tuning zewnętrzny TIR - syreny.

Często stosowanym elementem służącym do tuningu zewnętrznego są dodatkowe klaksony, które montowane są po boku TIR-a lub na górze.

Dość często, kierowcy ozdabiają cały swój samochód kolorowym motywem. Często przypomina on sztukę graffiti, obraz animowany lub znaki czy konkretne kształty. Bardzo ciekawym i często stosowanym typem tuningu, jest orurowanie.

Element ten znajduje się na samym przedzie ciężarówki, tuż nad tablicą rejestracyjną. Podobnie jak oświetlenie LEDowe, orurowanie pełni podwójną funkcję. Wizualnie, samochód wydaje się być potężniejszy, a w razie potrzeby, dodatkowe rury zapewniają ochronę. Elementy służące do tuningu zewnętrznego TIR-a można zakupić w wielu sklepach motoryzacyjnych.

Cel tuningowania ciężarówki

Podstawowym celem tuningu zewnętrznego tira, jest dodanie mu atrakcyjności wizualnej. Wielkie naczepy, maska oraz każda inna część samochodu, może zostać poprawiona w powyżej wymienione elementy. Podniesienie atrakcyjności tira, wiąże się również z zapewnieniem sobie dodatkowej wygody i komfortu podczas pracy.

Kierowcy, którzy spędzają za kółkiem większość swojego czasu, na pewno stosują wyżej wymienione praktyki w celu poprawy swojego – bądź co bądź – miejsca pracy.

Warto dodać, że tuning ciężarówek ma swój urok, przez co organizowane są imprezy masowe poświęcone ‘dziełom sztuki na kółkach’. Jedną z nich jest coroczny Międzynarodowy Zlot Ciężarowych Pojazdów Tuningowanych Master Truck. Na takim pokazie, wszyscy kierowcy tirów mogą zaprezentować swoje pojazdy. Jest to pewna forma rozrywki, która dodatkowo daje kierowcom możliwość podkreślenia swojej oryginalności i pomysłu.

Dziś, elementy, które szczególnie zwracają naszą uwagę, to diody LED – kolorowe, umieszczane często z wielu stron samochodu. Warto dodać, że taka forma ozdoby może zapewnić lepszą widoczność, co wiąże się z zwiększeniem bezpieczeństwa na drodze.