Zakończone żniwa – początek konserwacji maszyn

Zakończone żniwa nie oznaczają końca pracy dla rolnika. Czas ten trzeba bowiem poświęcić na szczegółową konserwację kombajnu i maszyn, które były używane. Nieodpowiednie jego przechowywanie odbije się bowiem w przyszłym sezonie w postaci zerwanych pasów lub łańcuchów napędowych.

 

W jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć kombajn przed zimą?

Części do maszyn rolniczych

Części do maszyn rolniczych tylko z Jaskot

W złożonej konstrukcji kombajnu pozostaje dużo pożniwnych, zupełnie zbytecznych resztek. Są wśród nich ziarna czy kurz, które stają się siedliskiem wilgoci, ale i szkodników. Zanim więc schowamy nasz kombajn przeprowadźmy jego szczegółową konserwację. Na nią składa się kolejno czyszczenie, usuwanie korozji oraz wykonanie zabezpieczeń antykorozyjnych, smarowanie, demontaż wybranych zespołów lub wyposażenia oraz ustawienie i zabezpieczenie maszyny podczas przechowywania.

Przy okazji konserwacji wskazane jest również, aby od razu wykonać posezonowy przegląd. Pozwoli on określić czy maszyna nie wymaga napraw lub wymiany poszczególnych jej części. Każda usterka i awaria wyklucza go bowiem z pracy w przyszłym sezonie. Konserwacja, dokładny przegląd posezonowy i odpowiednie garażowanie, to w końcu czynności, które w przyszłym roku pozwolą nam się cieszyć bezawaryjną, szybką i sprawną pracą.

„Przy posezonowym zabezpieczaniu kombajnu pamiętajmy o tym, żeby korzystać tylko z oryginalnych części zamiennych, olejów oraz smarów!”

Zabezpieczenie kombajnu przed zimą – szczegółowe wskazówki

Czyszczenie kombajnu najlepiej jest wykonywać na dworze, na świeżym powietrzu. W większości przypadków odradzane jest też stosowanie wody. Jeśli już musimy, to tylko powierzchniowo, tradycyjnymi metodami. Woda ma bowiem szczególnie zły wpływ na łożyska i osprzęt elektryczny. Oczyścić w sumie należy jednak wszystkie zespoły kombajnu, a więc: zespół żniwny, zbiornik na żniwo, podajniki ziarna i kłosów, wstrząsacze, sita, rozdrabniacz słomy, chwytacz kamieni, podajnik pochyły, bęben młócący, odrzutnik słomy, klepisko, wentylator oraz podsiewacz. Nie należy zapominać również o pozbyciu się wszelkich resztek z wnętrza pojazdu, w postaci ziarna i słomy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w przypadku niedopatrzenia, grozi to zalęgnięciem się gryzoni.

Zabezpieczenia antykorozyjne polega po pierwsze na usunięciu śladów korozji i łuszczących się powłok malarskich. Po przetarciu i odtłuszczone powierzchnie malujemy na nowo – najpierw farbą podkładową, a następnie emalią nawierzchniową. Po umyciu i odrdzewieniu przychodzi oczywiście czas na smarowanie.

Nie zapominajmy również o wymianie oleju, biorąc oczywiście pod uwagę zalecenia producenta kombajnu. A więc przepracowanie określonej liczby motogodzin itd. Gdy za nami będą już wszystkie wyżej wymienione czynności, przejść możemy do demontażu zespołów.

Demontaż zespołów konieczny jest, gdy mamy zamiar przez dłuższy czas garażować naszą maszynę. Na okres przechowywania demontowane są przede wszystkim pasy napędowe, przenośniki łańcuchowe, akumulatory oraz łańcuchy.

Ostatnim etapem jest oczywiście samo garażowanie. Najlepsze warunki do niego zapewniają pomieszczenia zamknięte lub osłonięte wiaty. Koła maszyny muszą być odciążone, a sam kombajn ustawiony na podporach. Czego absolutnie nie należy robić, to zostawiać kombajn na całą zimę na dworze! Nawet jeśli przykryjemy go na ten czas, każda wilgoć w postaci deszczu, mżawki czy rosy powodować będzie jego zużycie. Warto również pamiętać, iż mimo tego, że kombajn garażowany powinien być w pomieszczeniu, to jednak nie może my służyć stodoła. Wynika to z przepisów BHP.

części do kombajnów

 

Zakupy w trakcie zabezpieczania kombajnu

Wszelkie akcesoria, które mogą nam być przy zabezpieczaniu kombajnu potrzebne, znajdziemy oczywiście w sklepach rolniczych. Nowe części rolnicze również, jak części do Bizona i jego podtypów, na przykład Bizona z056. O konieczności ich zakupu możemy dowiedzieć się robiąc wspomniany już posezonowy przegląd. Internetowy sklep rolniczy nie odstaje w niczym hurtowni stacjonarnej, dlatego jeśli jesteśmy bardzo zajęci i szkoda nam czasu na dojazd do sklepu, naprawdę warto zamówić potrzebne nam sprzęty i narzędzia wirtualnie.

Pamiętajmy! Po zakończonym sezonie należy nie tylko przeprowadzić konserwację kombajnu, która wymagana jest w przypadku długiego nieużywania sprzętów, ale również zabezpieczyć maszyny podczas ich zimowego przechowywania. Przy czym wieloetapowa pierwsza czynność łączy się nierozerwalnie z potencjalnymi zakupami nowych części i akcesoriów.

Pomoc przy dostarczeniu części, smarów i olejów zapewnia firma Jaskot – profesjonalny dostawca części rolniczych.

Jaskot - profesjonalne maszyn rolnicze