Wypadki samochodowe nigdy nie należą do najprzyjemniejszych wydarzeń w życiu, niezależnie od tego jak bardzo narażone jest w nich życie człowieka. Odpowiedzialność za spowodowany wypadek lub stłuczkę, konieczność walki o odszkodowania i stres związany z całą sytuacją potrafią przytłoczyć, a przecież samo przetrwanie formalności to jeszcze nie koniec.
Czasami nawet pozornie mała stłuczka, z której wszyscy wyjdą bez szwanku odbija się znacząco na kondycji samochodu, zmuszając jego właściciela do często drogich napraw lub wręcz oddania samochodu do kasacji. Skąd taka kruchość samochodów? W Polsce jest dziś więcej samochodów z co najmniej dziesięcioletnim stażem, niż samochodów nowych.
Te, w dużej mierze już będące autami powypadkowymi są zwyczajnie bardziej kruche, niż samochody nowe. Co zrobić z powypadkowym autem, by wyjść na tym jak najlepiej?
Naprawa samochodów powypadkowych
Idealną sytuacją byłaby oczywiście możliwość naprawy samochodu powypadkowego i szansa na użytkowanie go już parę dni później. Rozwiązanie to jest najbardziej prawdopodobne i najbardziej opłacalne w przypadku lekkich stłuczek, po których można samochód „wyklepać” lub nieco większych awarii, w których podczas wypadku nie zostały uszkodzone żadne kluczowe elementy samochodu.
W Polsce najczęściej naprawiane są elementy nadwozia, a więc zarówno blacharka jak i szyby, a także niektóre elementy podwozia. Niestety, z tym drugim sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, gdyż każde uszkodzenie i wyprostowanie ramy samochodu osłabia jego konstrukcję w takim stopniu, że każda kolejna nawet niewielka stłuczka stwarza już duże zagrożenie.
To wiąże się z kolei z dużym niebezpieczeństwem na drogach, na których spotkać kiepsko wyremontowane auto to dziś żaden problem. Gruntowna i rzetelna odbudowa całej konstrukcji samochodu jest w wielu przypadkach niemożliwa. Rozsądniejszym rozwiązaniem będzie więc sprzedaż auta do skupu lub jego zezłomowanie. Co lepsze?
Sprzedaż do skupu samochodów
Wiele samochodów zarejestrowanych w Polsce to auta z ponad 10-letnim stażem na drogach. Bardzo często są to właśnie auta powypadkowe, których właściciele woleli postawić na naprawę (często „po kosztach”, gdyż agencje ubezpieczeniowe zaniżają faktyczną wartość strat) niż inwestować w nowy samochód.
To zabieg czysto ekonomiczny, jednak w wielu przypadkach dość niebezpieczny. Wielu właścicieli decyduje się więc na oddanie samochodu do skupu, gdzie będą mieli szansę pozbycia się samochodu za nieco wyższą kwotę niż ta oferowana im w ramach kasacji. Skupy aut zajmują się często naprawami zakupionych przez siebie samochodów sprzedając je następnie po niższej cenie lub demontując pojazd i sprzedając jedynie sprawne części.
Zdejmując w ten sposób własną odpowiedzialność za naprawę pojazdu, masz szansę na odzyskanie choć części gotówki która wraz z pieniędzmi z ubezpieczalni pozwoli na zakup nowego pojazdu.
Złomowanie samochodu
Dla wielu ludzi złomowanie oznacza kompletną kasację samochodu zdecydowanie nie wartą zachodu – niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy że demontaż pojazdów na własną rękę jest niebezpieczny i często nielegalny. Znacznie lepszą decyzją jest oddanie samochodu do stacji demontażu i uzyskanie za niego minimum równowartości auta przed wypadkiem.
Ubezpieczalnia ma bowiem obowiązek wypłacić w takiej sytuacji odszkodowanie z tytuły szkody całkowitej pojazdu oraz zwrócić składkę za niewykorzystany okres ubezpieczenia samochodu. Podsumowując zalety złomowania samochodu może okazać się, że właściciel auta powypadkowego odzyska za samochód kwotę pozwalającą na zakup kolejnego auta i jednocześnie nie będzie musiał obawiać się ryzyka związanego z prowadzeniem powierzchownie naprawionego pojazdu.
To, o czym należy pamiętać to przede wszystkim bezpieczeństwo własne i innych – czasem lepiej odzyskać pieniądze za samochód, niż włożyć w jego naprawę fundusze bez gwarancji długoterminowego powodzenia.