Tachograf jest urządzeniem, które zapisuje wszystkie dane podczas prowadzenia pojazdu. Tachograf może pracować w konkretnym trybie, w zależności od typu karty jaka jest stosowana prze kierowcę. Może to być karta firmowa, warsztatowa lub kontrolna.

Zadania, jakie należą do tachografu, to między innymi:

  • Pomiar czasu, prędkości i odległości,
  • Monitorowanie wszystkich czynności, jakie wykonuje kierowca,
  • Monitorowanie obsługi kart,
  • Kontrola stanu pojazdu podczas jazdy,
  • Wykrycie usterek lub nieprawidłowości,
  • Przesyłanie danych na nośniki,
  • Przechowywanie danych w pamięci.

Jest wiele innych funkcji, jakie pełni tachograf. Jest to urządzenie, które pełni szczególnie istotną rolę w układzie samochodu. Oprócz powyższych funkcji, rolą tachografu jest również sygnalizowanie różnych zdarzeń w sposób akustyczny lub świetlny. Tachograf może nas więc ostrzegać przed usterkami pojazdu, usterkami samego tachografu, o błędzie danych, przekraczaniu prędkości oraz przed próbami naruszenia zabezpieczeń.

Czytnik do tachografu i jego funkcja

Czytnik do tachografu jest niewielkim urządzeniem, który pozwala nam pobrać dane z tachografu. Czytniki takie posiadają pamięć wewnętrzną. To na niej zapisywane są wszystkie pliki i informacje na temat danych z tachografu. Jest to nośnik, na którym zapisane zostaną wszelkie dane uzyskane podczas jazdy samochodem. Czytnik jest sporym ułatwieniem dla każdego kierowcy. Obecnie, sposoby na pobieranie i kontrolę danych są bardzo proste.
Stosowanie czytnika do tachografu pozwoli nam się również zapoznać ze wszystkimi danymi, jakie pobierane są w trakcie jazdy. Dzięki nim możliwe jest też wykrycie ewentualnych błędów, jakie popełniamy podczas prowadzenia pojazdu. Ze względu na ilość informacji, jakie magazynuje czytnik, warto jest go mieć, by ułatwić sobie jazdę i wykonywanie wszystkich czynności. Poza tym, czytnik pobiera również dane takie jak ostrzeżenia. Taka funkcja umożliwia nam rejestrowanie i analizowanie usterek, jakie miały miejsce w naszym samochodzie.

Najpopularniejszy czytnik tachografu TachoReader Combo Plus, źródło zdjęcia: http://www.sklep.kajtech.pl/

Podstawowe funkcje czytnika do tachografu, to przede wszystkim odczyt tachografów cyfrowych. Dodatkowo, nowoczesne urządzenia mogą również odczytywać karty kierowców, konfigurować dane oraz magazynować je.
Niektóre urządzenia posiadają dodatkowe funkcje – są nimi na przykład przypomnienie o pobraniu kolejnego odczytu lub analiza ostatniego miesiąca z karty kierowcy. Dodatkowo, możemy spotkać się z zestawieniem jazdy i momentów, w których samochód nie był używany. Często urządzenia umożliwiają nam na komunikację Bluetooth z komputerem czy telefonem.
Pamięć z tachografów należy pobierać co 3 miesiące. Niestosowanie się do tego przepisu, grozi nam kara grzywny.

W dzisiejszych czasach, mamy ułatwiony  sposób na rejestr, przechowywanie i konfigurowanie danych. Czytnik do tachografu jest tak samo ważnym urządzeniem jak karta kierowcy czy sam tachograf. Warto go mieć, aby w razie problemów móc z niego skorzystać.