Obecnie, coraz więcej osób zostaje zatrudnionych na stanowisku kierowcy. Rozwożenie różnorodnego towaru jest związane z rozwojem firm. Często, na drogach możemy spotkać tiry z jedną lub dwoma przyczepami. Kierowcy tirów przewożą towar do sklepów, supermarketów, aptek czy do prywatnych klientów. W zależności od potrzeb, kierowcy są wysyłani z towarem do różnych miast i krajów. Zasięg dzisiejszych firm jest coraz większy, przez co kierowcy dość często otrzymują zlecenia trwające kilka dni lub nawet tygodni.
Poszukiwanie pracy na powyższym stanowisku często jest długie i żmudne, zwłaszcza dla osób, które nie posiadają doświadczenia i nie wiedzą gdzie szukać. Dzięki rozwoju firm i zwiększaniu się liczby stanowisk dla kierowców C+E, powstały specjalne portale, na których można dowiedzieć się praktycznie wszystkiego na temat pracy w branży TSL.

Portale TSL

Istnieje wiele stron, na których zawierają się wszelkie informacje i porady dotyczące szukania pracy w branży TSL (m.in. Logistyczni24.pl)  Są to portale, z których korzystają najczęściej kierowcy C+E oraz osoby, które chcą znaleźć zatrudnienie w tej branży. Dość często jednak, również właściciele wielkich firm spedycyjnych i logistycznych są stałymi użytkownikami.
Na portalach TSL jest forum, część informacyjna oraz artykuły poświęcone tematyce branży. Użytkownicy stron mogą więc dowiadywać się na bieżąco o wszelkich zmianach, jakie zachodzą w prawie związanym z branżą TSL. Poza tym, często możemy trafiać na pytania dotyczące pracy w danym miejscu czy firmie.

Większa część osób, które korzystają z portali TSL, to kierowcy szukający stałego zatrudnienia. Nierzadko można się więc natknąć na posty lub wątki na forum, w których użytkownik zadaje pytanie pozostałym, ile można zarobić w danej firmie, jak wyglądają warunki zatrudnienia oraz jakie rejony obejmuje praca.
Kierowcy C+E, którzy maja większe doświadczenie, mogą polecać lub odradzać konkretne firmy. Informacje o firmach, jakie podawane są na forum, mają głównie za zadanie pomóc dokonać wyboru innym osobom. Użytkownicy portali TSL, to często osoby, których staż pracy znacznie przekracza 10 lat lub więcej.

muller international spedition sosnowiec

 

Oprócz tego, użytkownicy opisują swoje doświadczenia w branży, często podając nazwy firm i szczegółowe informacje. Jest to bardzo pomocne dla osób, które aktualnie szukają zatrudnienia. Poza tym, portale TSL dostarczają wiele informacji osobom, które nie posiadają doświadczenia. Dużo można słyszeć o wyjazdach do Anglii, Niemiec czy Danii, w poszukiwaniu zatrudnienia na stanowisku kierowcy. Osoby, które tam pracują, mogą doradzić nam, jakie dokumenty są potrzebne do rozpoczęcia pracy oraz czy jest to opłacalne.

Skuteczność portali TSL

Rolą stron poświęconych branży TSL, jest przede wszystkim możliwość zdobycia informacji. Użytkownicy takich portali mogą więc wyrażać opinie i podawać informacje na temat pracy w konkretnym miejscu.
Obowiązki, jakie należą do kierowcy tira, są dość mnogie, nie wspominając o odpowiedzialności za przewożony towar i samego tira. Często, kierowca musi uzyska dodatkowe uprawnienia, by móc bez problemu rozładować towar, przywieziony do klienta lub do sklepu. Czas, jakie kierowcy poświęcają na dotarcie do konkretnych miejsc, rozładowanie towaru oraz powrót do bazy, może oscylować w granicach kilku dni lub tygodni, w zależności od stanowiska. Poza tym, kierowcy podczas podróży śpią w specjalnych częściach swoich tirów. Specyfika tej pracy wymaga wręcz dowiadywania się jak najwięcej o danym stanowisku.