Transport towaru jest dziś szczególnie istotny. Gospodarka i przemysł wciąż się rozwijają, przez co stale rośnie popyt na różnego rodzaju towary. Meble, maszyny, urządzenia, produkty spożywcze oraz wiele innych rodzajów przewożonych elementów, muszą być bezpieczne w trakcie jazdy. Klient, który zamawia u nas meble lub zaopatrzenie restauracji, płaci za wszystko, co dojdzie do niego ‘w jednym kawałku’. Wszelkie uszkodzone artykuły lub produkty są spisywane na straty dostawcy, jeśli towar nie został odpowiednio zabezpieczony.

Kierowca, który dostarcza towar do klienta, ma obowiązek dowieźć zamówienie przede wszystkim na czas. Istotne jest również, by niczego nie brakowało. Każdy element z faktury musi być w idealnym stanie.
W zależności od typu przewożonych towarów, należy je we właściwy sposób zabezpieczyć.

Pasy transportowe

W przypadku niektórych typów towarów, aby bezpiecznie je przewieźć, można zastosować pasy transportowe. Ten rodzaj pasów, często również nazywanych pasami mocującymi, jest najbardziej popularny w transporcie. Dzięki ich wykonaniu, pasy te są bardzo wytrzymałe. Pasy transportowe znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim przy przewożeniu towaru tirami. Można je jednak użyć również w przypadku palet lub paczek i skrzynek.

Pasy transportowe to podstawowy sposób zabezpieczenia dowolnego ładunku. W połączeniu z innymi metodami gwarantują one najwyższy poziom bezpieczeństwa przewożonego towaru. Źródło zdjęcia: http://www.sklep.kajtech.pl/.

Pasy mają bardzo różną wytrzymałość. Potrafią one zabezpieczyć towar, który waży nawet 10 ton. W większości przypadków, stosuje się dodatkowe elementy zabezpieczenia, takie jak folia transportowa lub skrzynki i palety. Pasy transportowe są jednak na tyle silne i wytrzymałe, że niekiedy inne sposoby są niekonieczne w transporcie.

Dlaczego należy koniecznie zabezpieczyć towar?

Istnieje kilka podstawowych powodów, dla których każdy kierowca i dostawca powinien pamiętać o każdorazowym zabezpieczeniu towaru. Jest to czynność istotna, niezależnie od długości trasy, jaką pokonujemy. Na każdym odcinku drogi może się bowiem zdarzyć wypadek, kolizja lub stłuczka. Przez takie sytuacje, towar może się przewrócić i uszkodzić.

Bardzo często, kierowcy tirów dostarczają różnorodne artykuły do sklepów. Warto wspomnieć chociażby o produktach, takich jak kieliszki oraz porcelanowe elementy. Są one delikatne i szybko mogą się stłuc. Jeśli nie zostaną we właściwy sposób zapakowane i zabezpieczone, z dostawy do klienta może dotrzeć tylko część towaru. Takie sytuacje są przyczyną wielu problemów. Straty, wyrównania, konieczność nanoszenia poprawek na faktury oraz poprawianie innych dokumentów, to podstawowe problemy, które związane są tylko z dokumentami.

Załadunek towaru

Niezabezpieczony ładunek stanowi zagrożenie dla zdrowia oraz życia kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

W grę wchodzą również koszta – uszkodzenie towaru lub jego zniszczenie, mogą być spowodowane losowym przypadkiem. Jednak firma dostawcza ma obowiązek zastosować wszelkie dostępne i konieczne środki bezpieczeństwa, by dowieźć towar we właściwe miejsce i na czas. Niedopełnienie podstawowych obowiązków może znacznie obciążyć firmę. Za zniszczenie towaru w takim przypadku odpowiada bowiem firma dostawcza – może się to wiązać z koniecznością pokrycia kosztów strat.

Niebezpieczeństwo podczas transportu

Wiele jest sytuacji, jakie mogą zdarzyć się na drodze. Najczęściej, to kierowca jest odpowiedzialny za towar, jednak warto wspomnieć, że za zabezpieczenie wiezionych dóbr, odpowiada firma dostawcza. W przypadku, gdy towar nie zostanie dostatecznie zabezpieczony, może dojść do jego uszkodzenia, rozsypania lub całkowitego zniszczenia. Meble mogą się połamać, maszyny ulegną uszkodzeniu, a produkty spożywcze będą się nadawać tylko do spisania na straty.

Oprócz samego zniszczenia się ładunku, niezabezpieczenie go może mieć również spowodować poważne konsekwencje podczas wypadku drogowego. W takiej sytuacji bowiem, towar może się rozsypać po jezdni lub wypaść. Połamane meble lub kawałki szkła mogą stanowić poważne zagrożenie podczas wypadku.

Transportowanie jakichkolwiek dóbr materialnych, musi być zabezpieczone. W zależności od rodzaju przewożonych towarów, może on być pakowany w skrzynki, na palety czy w pudełka. W większości przypadków, dostawcy dodatkowo owijają palety czy skrzynki specjalną folią. Dzięki niej, wszystko jest stabilniejsze i twardsze.
Każdy ładunek musi mieć zapewnioną odpowiednią ochronę przed transportem. Nieważne, czy wiezione są meble, zaopatrzenie do sklepu spożywczego czy odzieżowego – do każdego rodzaju dóbr powinno się zastosować adekwatne środki bezpieczeństwa.