Usterka w samochodzie? Stłuczka wymagająca wymiany części? Konieczność zakupu nowych elementów samochodu nigdy nie jest najmilszą niespodzianką i zazwyczaj pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie.
Biorąc pod uwagę jak wiele osób porusza się dziś po Polsce starszymi, używanymi samochodami, trudno dziwić się jak niewiele z nich decyduje się na zakup zupełnie nowych części u producenta marki. Można wręcz postawić sobie pytanie „Po co?” – na rynku wtórnym znalezienie zamiennika lub części używanych jest niezwykle proste, znacznie tańsze i często porównywalne jakościowo do kupienia „nówki”. Czy faktycznie? Jakie są zalety kupowania części samochodowych na szrocie?
Oryginały, zamienniki, czy części używane – na które postawić?
Zanim przejdziemy do faktycznych zalet stawiania na części używane i metod skutecznego ich poszukiwania na szrotach samochodowych, musimy zaznaczyć, że istnieją elementy samochodowe które muszą być bezwzględnie nowe.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 28 września 2005 roku (D.U. nr 201), do ponownej instalacji po demontażu nie nadają się poduszki powietrzne z aktywatorami pirotechnicznymi, klocki i szczęki hamulcowe, przewody i uszczelniacze układu hamulcowego, tłumiki układu wydechowego, przeguby układu kierowniczego, układ blokady kierownicy, elementy elektryczne układów bezpieczeństwa, przewody paliwowe, instalacje LPG, płyny eksploatacyjne i katalizatory, a nawet pióra wycieraczek szyb.
Są oczywiście osoby, które zapisem tym nie bardzo się przejmują i ryzykują montując pozornie niezużyte, używane części zamienne, jednak w ramach rozsądnych decyzji zalecamy korzystać w takich wypadkach z całkowicie nowych elementów, którymi są oczywiście także tanie zamienniki.
Zalety kupowania części samochodowych na szrocie
Mając z głowy elementy, które powinny być zupełnie nowe, istnieje jeszcze cały szereg części samochodowych mogących z powodzeniem posłużyć komuś innemu jako części używane. Opcja ta jest nie tylko mniej obciążająca dla twojego portfela, ale i dobra dla środowiska, bo ogranicza zalegające na złomowiskach sterty starych części samochodowych.
Wśród głównych zalet kupowania części na szrotach należy wymienić przede wszystkim możliwość znalezienia naprawdę zadbanych elementów w naprawdę dobrej cenie, szczególnie jeśli są to części takie jak drzwi czy lusterka bardzo popularnych modeli samochodów. Na szrotach można znaleźć jednak znacznie więcej – błotniki, lampy, ozdobne listwy, które z łatwością wymontujesz z auta na szrocie to zwykle części nowe, często w ogóle nie uszkodzone, dostępne w znacznie lepszej cenie i jakości niż najtańsze rynkowe zamienniki!
Wiele osób decyduje się także na wymianę niektórych części układu napędowego (w tym wypadku warto skonsultować się jednak z zaprzyjaźnionym mechanikiem, który będzie w stanie znaleźć odpowiedni i przede wszystkim nie uszkodzony element) oraz elementy wyposażenia samochodu, takie jak na przykład fotele, których ceny rynkowej chyba nie trzeba przywoływać by udowodnić, jak bardzo opłacalny jest ich zakup na szrocie.
Na co uważać podczas zakupów? Przede wszystkim na słabej jakości części pochodzące z bardzo uszkodzonych pojazdów i szrotów prowadzonych nie do końca legalnie. Pamiętajmy, by zawsze sprawdzić, czy szrot jest odpowiednio zarejestrowaną działalnością i może zagwarantować, że znajdujące się tam auta (a więc również ich części) nie pochodzą z samochodów kradzionych – to mogłoby stanowić duży problem. Jeśli zdecydujesz się na samochodowe zakupy na szrocie, nie poddawaj się po jednej nieudanej wizycie – na złomowisko trafiają codziennie dziesiątki samochodów i jeśli czegoś nie znalazłeś tam wczoraj, nie oznacza to że nie znajdziesz dziś.